How to compute unit costs

Unit costs are computed by dividing some amount of total costs (the numerator) by the related number of units (the denominator). In many cases, the numerator will include a fixed cost that will not change despite changes in the denominator. It is erroneous in those cases to multiply the unit cost by activity or volume change to predict changes in total costs at the different activity or volume levels.


For example: In the production process the cost of materials is $10 per unit, cost of labour is $6 per unit and overheads cost $4 per unit. The sum of per unit cost will be $10+$6+$4 = $20.

Normally we are not given individual costs per unit. We are given total costs at some production level, say at 1000 units of production level the total material cost is $10000, total labour cost is $6000 and total overheads are $4000. Compute the per unit cost. The solution will be as follows:

Total Cost of Production/Total number of units

= $10,000+$6,000+$4,000 / 1000 units

= $20,000/1000 units

= $20 unit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


x

Related Posts

Bad and doubtful debts
When you are preparing the financial statements for a business, you will frequently find reference to bad and doubtful debts. It is important to...
Myth about depreciation
It is most important to realise that the depreciation concept is not designed to provide a means or method to replace ageing assets. Depreciatio...
Finance Quiz
QUESTION 1Suppose you are planning to purchase a home with a value of $125,000. The bank has offered you a mortgage to financ...
powered by RelatedPosts